Pierwsza wizyta u weterynarza z psem – czego się spodziewać, jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u weterynarza z psem, mimo, że wiąże się z dodatkowym stresem jest konieczna. Wystarczy jednak odpowiednio się do niej przygotować, aby doznania naszego pupila były przyjemne. Przeczytaj, jak takie wyjście zaplanować.

pierwsza wizyta u weterynarza z psem

Kiedy udać się z psem na pierwszą wizytę do weterynarza?

Wielu właścicieli domowych pupilków zastanawia się, kiedy powinna nastąpić pierwsza wizyta u weterynarza z psem. Nie ma na to reguły, chociaż im wcześniej, tym lepiej. Należy obserwować swojego psa. Będzie gotowy na wizytę wtedy, kiedy już nie będzie wystraszony, nabierze ufności i swobodnie poczuje się w naszym domu. 

Czas na adaptację pieska w nowym środowisku oczywiście pomijamy, jeśli stwierdzimy, że psu coś dolega. Wtedy bezwzględnie należy udać się do weterynarza po pomoc.

Na pierwszą wizytę u weterynarza z psem udajemy się nie tylko ze szczeniakiem. Warto również wykonać badania kontrolne dorosłego psa, nie tylko przygarniętego ze schroniska czy wręcz z ulicy, ale nawet nabytego od hodowcy.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty z psem u weterynarza?

Pierwsza wizyta u weterynarza z psem powinna przebiegać bardzo spokojnie, bez pośpiechu i napięcia. Zdenerwowanie opiekuna często udziela się psu, dlatego będzie wystraszony, niespokojny, a w najgorszym razie agresywny. Nie ma tu taryfy ulgowej, do pierwszej wizyty u weterynarza trzeba się odpowiednio przygotować. Dotyczy to zarówno naszego pupila, jak i jego właściciela. Opiekun psa powinien na pierwszą wizytę szczeniaka u weterynarza zabrać dokumentację psa, jeśli taką posiada. Bardzo ważna jest karta szczepień, zaświadczenia od hodowcy lub poprzedniego właściciela czy historia choroby naszego pupila. Jeśli takiej dokumentacji nie posiadamy, lekarz weterynarii zleci szczegółowe badania naszego psa, aby założyć mu kartę pacjenta. 

Szczeniak, bądź też dorosły pies, jakiego nabyliśmy lub któremu daliśmy dom, również do pierwszej wizyty u weterynarza musi być odpowiednio przygotowany. Zaleca się wcześniejsze spacery w okolicy przychodni, aby to miejsce nie było dla psa obce. Dobrze jest również przyzwyczajać swojego pupila do noszenia obroży, smyczy lub szelek. Niespodziewane nałożenie psu takiej “uprzęży” może wywołać u niego panikę i chęć ucieczki. Aby pierwsza wizyta u weterynarza ze szczeniakiem przebiegła bezstresowo, należy przyzwyczajać pieska do dotyku w okolicach uszu, brzucha i łapek, a więc w tych miejscach, które najczęściej bada lekarz. 

Zabawianie psa czy przekupywanie go przysmakami, to też dobre sposoby na odwrócenie jego uwagi. Jeśli jednak i to nie pomoże i wraz ze swoim pupilem mieszkacie w okolicach Poznania – warto zdecydować się na usługi mobilnego weterynarza z dojazdem do domu Poznań. W swoim środowisku pies będzie czuł się bezpiecznie i na pewno z większą ufnością podda się wszystkim czynnościom, koniecznym do wykonania podczas pierwszego spotkania z lekarzem weterynarii. 

Cel odbycia pierwszej wizyty u weterynarza

Po co właściwie udajemy się na pierwszą wizytę u weterynarza z psem, jeśli widzimy, że nasz zwierzak jest okazem zdrowia? Tak jak w przypadku człowieka, tak również u psów bardzo ważna jest profilaktyka. Warto wykonać badania kontrolne, aby w porę wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju szczeniaka lub dysfunkcje u dorosłego psa. Weterynarz zbada zatem:

  • uzębienie zwierzęcia
  • stan uszu
  • wygląd sierści
  • stan skóry pod względem występowania pasożytów
  • tętno
  • łapki i pazurki
  • wagę psa i jego wzrost

Jeśli po przeprowadzeniu oceny fizykalnej ciała psa weterynarza coś zaniepokoi, to może zlecić badania laboratoryjne krwi, moczu, EKG, RTG, USG lub szczegółowe badania specjalistyczne.

Czego należy się spodziewać na pierwszej wizycie z psem u lekarza weterynarii? 

Niezależnie od tego czy będzie to dorosły pies czy szczeniak, pierwsza wizyta u weterynarza ma na celu zaplanowanie kalendarza szczepień naszego pupila, odrobaczenie go oraz ustalenie odpowiedniej diety i omówienie zasad właściwej pielęgnacji. 

Pierwsza wizyta z psem u weterynarza to w zasadzie rozmowa, kiedy to lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad na temat trybu życia zwierzęcia, sposobu karmienia, wypróżniania, a nawet zachowania psa. Dla weterynarza to szerokie źródło wiedzy o Twoim pupilu, dlatego przed wizytą warto obserwować naszego “zwierzęcego domownika”.

Zobacz również: Okres szczenięcy u psa, czyli jak opiekować się szczeniakiem?