Okres szczenięcy u psa, czyli jak opiekować się szczeniakiem?

Przyjęcie w domu nowego pupila to wielka radość, ale również odpowiedzialność i obowiązek dla jego opiekuna. Właściwa pielęgnacja i profilaktyka ma ogromny wpływ na zdrowie psa i jego funkcjonowanie. Dodatkowo, przeprowadzona na odpowiednim etapie rozwoju szczeniaka socjalizacja, pozwoli ukształtować dobrze wychowanego, zrównoważonego, dorosłego psa. 

okres szczenięcy u psa

Jak postępować z psem w wieku szczenięcym?

Okres szczenięcy u psa trwa od urodzenia do 16-18 tygodnia życia. W tym czasie nasz pupil wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji. 

Tuż po urodzeniu szczeniak nie widzi, nie słyszy i jest uzależniony od swojej matki. Wtedy oboje muszą zostać otoczone opieką i właściwą pielęgnacją. Dlaczego to takie ważne? W pierwszych miesiącach życia nasz pupil rozwija się najszybciej, zarówno fizycznie jak i psychicznie, kształtują się podstawy jego zdrowia, zachowania oraz relacji z otaczającym światem. Rozwój ten postępuje błyskawicznie, dlatego łatwo przeoczyć potrzeby szczeniaczka. 

Opieka nad szczeniakiem

Jak opiekować się szczeniakiem? Oprócz dobrego, przyjaznego domu, właściwej diety i mnóstwa zabawy, psu w okresie szczenięcym należy zapewnić przede wszystkim:

  • okresowe szczepienia
  • odrobaczanie
  • pielęgnację futra
  • profilaktykę zębów
  • naukę akceptacji procedur weterynaryjnych

Dbałość o dobrą kondycję fizyczną psa, nie wyklucza jednak jego edukowania. Okres szczenięcy u psa to idealny moment aby nauczyć go dobrej komunikacji i posłuszeństwa. Pozytywne wzmocnienia stosowane podczas treningów, pozwalają na budowanie silnej i zdrowej relacji pomiędzy psem a jego właścicielem, która zaowocuje w przyszłości. 

Jak się opiekować szczeniakiem, aby w przyszłości był stabilny emocjonalnie i zintegrowany społecznie? Konieczne jest, najwcześniej jak to możliwe, zaznajamianie psa z otoczeniem, dźwiękami, sytuacjami, innymi zwierzętami i ludźmi.

Najczęstsze schorzenia występujące u szczeniąt

Najwięcej zmian w wyglądzie i zachowaniu psa obserwujemy w okresie szczenięcym. Równie szybko rozwija się układ trawienny szczeniaka, który jest niezwykle wrażliwy na zmiany diety. Bardzo często u szczeniaków występują choroby pasożytnicze. Pasożyty wewnętrzne, glista lub tasiemiec, mogą powodować różne dolegliwości zdrowotne naszego pupila. Jeśli zaobserwujesz u szczeniaka brak apetytu czy biegunkę, połączone ze spadkiem nastroju, koniecznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Choroby pasożytnicze, oprócz przejściowych dolegliwości, mogą prowadzić do poważnych problemów z rozwojem psa. 

Równie niebezpieczne dla psa są pasożyty zewnętrzne, które mogą przenosić różne choroby. Regularne odrobaczanie oraz ochrona przed pchłami i kleszczami są niezwykle istotne dla psa w każdym wieku, a szczególnie w okresie szczenięcym. 

Pasożyty to nie jedyne zagrożenia dla psa. Kilkutygodniowe szczeniaki szczególnie są narażone na choroby zakaźne. Choroba Rubartha, parwowiroza czy wirusowe zapalenie wątroby mogą prowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci naszego pupila. Dlatego, bardzo ważna jest profilaktyka i szczepienia ochronne w okresie szczenięcym u psa. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak opiekować się szczeniakiem i wiesz, że nie jest jeszcze gotowy na badanie w gabinecie, skorzystaj z usługi mobilnego weterynarza.

Potrzeby psa w okresie szczenięcym

Potrzeby naszego szczeniaczka będą zmieniać się w miarę jego rozwoju. Nie ma uniwersalnego planu żywieniowego na poszczególne etapy życia pieska. Potrzeby żywieniowe będą zależeć od jego rasy, stanu zdrowia czy poziomu aktywności. Nie mniej, dieta szczeniaka powinna zawierać w odpowiednich proporcjach wszystkie składniki odżywcze: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały.

Jak opiekować się 5 tygodniowym szczeniakiem? 

Należy go przygotowywać do odsadzenia od matki. Do diety szczeniaczka powinno zostać wprowadzone cztery do pięciu niewielkich posiłków dziennie. To również czas na pierwsze szczepienie. Im młodsze szczenię, tym bardziej podatne na zdobywanie wiedzy o otoczeniu i rozwijanie wszelkich, niezbędnych w dorosłym życiu umiejętności. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć swojemu pupilowi idealne warunki do zdrowego rozwoju.

Jak opiekować się 7 tygodniowym szczeniakiem?

Siódmy tydzień w okresie szczenięcym u psa to zwykle czas rozłąki, kiedy to szczenię oddawane jest do nowego domu. Przede wszystkim należy skonsultować z lekarzem weterynarii dietę dla pupila, szczepienia, odrobaczanie i kastrację. To również najlepszy moment na wszechstronne doświadczenia szczeniaczka i rozwój umiejętności społecznych. 

Jak opiekować się 8 tygodniowym szczeniakiem? 

Na tym etapie największe zmiany w rozwoju, szczenię ma już za sobą. Wszystkie narządy zmysłów są w pełni rozwinięte, a tempo ich rozwoju zwalnia. Można więc ograniczyć liczbę posiłków spożywanych przez szczenię do czterech dziennie. To również czas na drugie szczepienie. Mimo, że nasz pupil niemal wchodzi już w okres młodzieńczy, to nadal jest delikatny i wrażliwy. Warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii, ile dni po szczepieniu szczeniak będzie mógł bezpiecznie wychodzić na dwór w miejscach publicznych i spotykać się z innymi psami. 

Oczywiście nie wszystkie szczeniaki rozwijają się w takim samym tempie. Szczeniaki małych ras zazwyczaj rosną i rozwijają się szybciej niż osobniki dużych i wielkich ras. Niezależnie od tego na każdym etapie dojrzewania i rozwoju psa, warto zadbać o jego prawidłowe żywienie, profilaktykę chorób oraz szkolenie.